Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Jeździectwo wytrzymałościowe - Zasady dla pre-rajdów
Jeździectwo wytrzymałościowe - Zasady dla pre-rajdów PDF Drukuj Email
Spis treści
Jeździectwo wytrzymałościowe
Zasady
Zasady dla pre-rajdów
Wszystkie strony

Zasady dla pre-rajdów

Konkursy na dystansie poniżej 80 km rozgrywane są według odmiennych zasadach niż konkursy "gwiazdkowe". W konkursach tych wprowadza się ograniczenie tempa dla koni i punktuje się kondycje konia. Można stwierdzi, że w tych konkurach chodzi o doprowadzenia konia do mety w dobrym tempie i w bardzo dobrej kondycji. Oceniane są przez lekarzy weterynarii poszczególne parametry opisujące stan konia (odwodnienie, wypełnienie naczyń, perystaltykę jelit, ruch.

W przeszłości konkurs w klasie L odbywał się na najkrótszym dystansie około 40 km. Zwycięzcą jest para, która uzyskuje najwięcej punktów obliczanych jako iloczyn prędkości przejazdu i punktów z oceny konia przyznanych przez komisję weterynaryjną. Ponieważ zawodnicy klasy L startują indywidualnie lub w parach, co kilka minut, nie rywalizują ze sobą bezpośrednio, ale czas przejazdu wpływa na ostateczną punktację, czyli miejsce zajęte w konkursie. W konkursie klasy L zawodnik w 15 minut po przekroczeniu linii mety musi przedstawić konia do badania. Wysokość tętna nie może przekraczać 58 uderzeń na minutę. Podczas badania weterynaryjnego na mecie kontrolowane są następujące parametry: odwodnienie, wypełnienie naczyń, perystaltykę jelit i ruch. Przyjęto następującą punktację: za ocenę A, czyli najwyższą, uzyskuje się 5 pkt. i dalej odpowiednio: za AB - 4; za B - 3; za BC - 2; za C - 1; ocena D oznacza eliminację. Tak zdobyte punkty są mnożone przez współczynnik prędkości uzyskanej przez zawodnika (współczynnik oblicza się, dzieląc prędkość przez 10, a więc np. dla prędkości 18,7 km/h współczynnik wynosi 1,87). Minimalne tempo przejazdu to 10,0 km/h. Jazda w niższym tempie powoduje eliminację. Podczas badania oceniane są też: liczba oddechów, błony śluzowe, wypełnienie żyły jarzmowej, napięcie mięśni oraz wrażenie ogólne.

W klasie "L", komisja może zorganizować, najczęściej w połowie trasy, bramkę lotną, na której ocenia prawidłowość chodów konia oraz jego ogólny stan zdrowotny. W razie wątpliwości koń jest zatrzymywany do dokładniejszego przebadania. Najczęściej do badania ruchu wyznaczona jest ścieżka o długości min. 40 metrów, którą zawodnik pokonuje na koniu kłusem. Zawody klasy L rozgrywa się bez limitu wagi.
Wyścigi długodystansowe są pasjonującym przeżyciem dla jeźdźców. Konkurs często trwa kilka czy nawet kilkanaście godzin. Tak długie obcowanie z koniem i przyrodą jest niezapomnianym przeżyciem.Wpisany przez Zbigniew Kacprzyk    wtorek, 20 stycznia 2009
 

Sponsorzy

amplus