Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Nowe przepisy FEI - ważniejsze zmiany
logo FEIOd 1 stycznia bieżącego roku obowiązuję nowa, siódma już edycja przepisów międzynarodowych. Najważniejsza zmiana tych przepisów to nowa klasyfikacja zawodów, o czym pisaliśmy już wcześniej.  Ale jest też kilka innych istotnych i ciekawych  zmian.

Dla zawodników biorących udział w zawodach międzynarodowych (CEI) zarówno w Polsce, jak i za granicą istotnym novum są zasady kwalifikacji do zawodów tego typu dla koni i zawodników.

 I tak konie oraz jeźdźcy (kwalifikacje zdobywane niekoniecznie jako para) żeby wziąć udział w zawodach CEI muszą: ukończyć 2 rajdy na dystansie 40 - 79 km i 2 rajdy między 80 - 90 km w tempie 16 km/h lub mniejszym.  Albo alternatywnie, ukończyć 3 rajdy na dystansie 80 – 90 km w tempie 16km/h lub mniejszym. Jeźdźcy i konie muszą spełnić wymagania tej fazy kwalifikacji w ciągu 24 miesięcy.Po spełnieniu tych wymogów mogą startować najpierw w konkursach CEI 1*, po ukończeniu tego typu konkursu mogą wziąć udział w konkursie CEI 2*, a po skończeniu zawodów CEI 2* mogą wziąć udział w konkursie CEI 3*.Dla zawodników zdobyte zagranie ważne jest dożywotnio, dla koni natomiast ważne jest przez 24 miesiące. Obowiązek ewidencji zdobytych uprawnień spada na Federacje Narodowe.

Zawodnicy którzy kończyli konkursy CEI przed 1 stycznia 2009 wg starego podziału gwiazdkowego mają ważne kwalifikacje i mogą startować w konkursach do których uzyskali kwalifikacje., czyli jeżeli ktoś kończył konkurs CEI 1* może startować w konkursach CEI 2* itd. To samo dotyczy koni, ale zdobyte kwalifikacje mają ważność 24 miesięcy. Jeżeli zawodnicy oraz konie nie kończyli w swojej dotychczasowej karierze konkursów CEI, mogą od tego sezonu rozpocząć swoje starty tylko od zawodów CEI 1*.  Jest to ważne również dla zawodników planujących udział w zawodach CEI w Kuźni Nowowiejskiej oraz Warce, a także Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców i Mistrzostwach Polski Seniorów, które zostaną rozegrane w ramach konkursów CEI, odpowiednio na 120 km (CEI 2*) oraz 160 km (CEI 3*). Czyli reasumując prawo startu w tych konkursach będą mieli jeźdźcy oraz konie którzy ukończyli lub ukończą konkurs CEI 1* (prawo startu w konkursie CEI 2*) oraz CEI 2* (prawo startu w konkursie CEI 3*). Dla koni liczy się wynik z ostatnich 24 miesięcy. Zawodnicy oraz konie którzy brali udział w zawodach krajowych w latach 2007 – 2008 i ukończyli minimum 3 konkursy do 90 km nie muszą spełniać nowych zasad kwalifikacji i mogą startować w tym sezonie w konkursach CEI 1*.

Zmienione również zasady kwalifikacji na zawody CEI 4* (Mistrzostwa),  które uległy znacznym obostrzeniom. W praktyce zaczną one jednak obowiązywać od sezonu 2010, a w roku obecnym obowiązują jeszcze stare zasady z poprzedniej edycji przepisów.

Mniej istotną, aczkolwiek ciekawą zamianą w nowych przepisach jest uregulowanie kwestii strojów zawodników, luzaków oraz osób oficjalnych w czasie trwania zawodów międzynarodowych. Zawodnicy biorący udział w ceremonii otwarcia zawodów, w czasie trwania konkursu Best Condition oraz w czasie ceremonii rozdania nagród zobowiązani są do noszenia stroju jeździeckiego. Zakazane są dżinsy, sandały, szorty oraz tenisówki. Również luzacy w czasie trwania wyżej wymienionych momentów zobowiązani są do schludnego stroju, bez szortów, dżinsów, sandałów itp. W czasie trwania konkursów zawodnicy powinni być ubrani w stosowny ubiór jeździecki, obowiązkowa jest koszula lub koszulka polo z kołnierzykiem. Luzacy również powinni być obrani schludnie,  szorty i sandały nie są dozwolone na terenie bramki weterynaryjnej.

W nowych przepisach wprowadzona została również obowiązkowa przerwa dla koni w startach: 18 dni dla zawodów do 80 km, oraz 20 dni dla dłuższych dystansów. Zmiana chyba dosyć mało znacząca, bo chyba mało komu przychodziły do głowy częstsze starty. Dłuższa przerwa przewidziana jest dla koni eliminowanych z przyczyn metabolicznych wobec których musiało być podjęte leczenie. Takie konie czeka minimum 60 dniowy odpoczynek, a jeżeli stało się to dwa razy z rzędu lub dwa razy w ciągu trzech miesięcy to odpoczynek ma mieć minimum 90 dni.

Nowe są również regulacje w kwestiach technicznych rozgrywania poszczególnych konkursów. Poszczególne pętle (odcinki) dystansów mają mieć maksimum 40, ale też minimum 20 km. W każdych zawodach rajdowych musi być przynajmniej jeden przerwa musi być nie krótsza niż 40 minut. W zawodach 3-gwiazdkowych lub wyższej rangi, całkowity czas odpoczynków po poszczególnych etapach musi odpowiadać stosunkowi przynajmniej 1 minuty na 1 km, czyli np. dla 160 km minimalny całkowity czas przystanku wynosi 160 minut.

To główne zmiany w nowych przepisach, ale innych jest również sporo. Ze szczegółami można się zapoznać w poniższych dokumentach.

 

Endurance rules 2009 (przepisy FEI 2009)

- 7 edcyja przepisów FEI obowiązywująca od 1 stycznia 2009

 

Endurance rules 2009 (Przepisy FEI 2009) - tłumaczenie na język polski

- 7 edycja przepisów FEI, obowiązująca od 1 stycznia 2009

 

Transitional Procedure 2008/2009

- przepisy przejściowe na sezon 2009 (z 6 edycji przepisów FEI na 7)

Wpisany przez Maciej Kacprzyk    niedziela, 25 stycznia 2009
 

Sponsorzy

amplus